אקנה, הנקרא בעברית גם חטטת, היא בעיה שכיחה ונפוצה בעיקר בבני נוער, מתבגרים ובנשים וגברים  בוגרים, אך גם קיימת בגיל מבוגר יותר – לא בקרב קשישים. אקנה, היא מחלת עור אשר מופיעה בפצעונים בפנים, בגב העליון ובבית החזה. 

 

אז ממה הם נגרמים? איך מטפלים?  מי פנים לעור שמן ובעייתי עד כמה זה טוב? מהן המסכות והקרמים המומלצים? כל התשובות לשאלות תוכלו למצוא לפניכם.

מה בעצם גורם לאקנה? מהן הסימפטומים?

האקנה היא דלקת בבולטות החלב, היא מופיעה בגיל ההתבגרות ולעיתים גם בשנות השלושים. ישנם גם "ראשים שחורים" ראשים לבנים" (קומודונים) הראש השחור פתוח וקל להוציא ולנקות אותו (הוצאת שחורים) הראש הלבן הוא סגור ועדיין לא נחשף לחמצון האוויר. 

בנוסף לכל הגורמים לתופעה הזו אקנה היא גם תופעה תורשתית. ישנם מספר גורמים לתופעת האקנה, סטרס -מתח נפשי, פעילות יתרה של בלוטות החלב, הצטברות של תאי עור מתים, חיידקים בנקבוביות העור כשתוצאה מכך הגוף מקבל אלרגיה לחיידקים אלו וכתוצאה מכך מופרש בדלקת ובפצעונים. נגיעה בפנים ללא שטיפת ידיים קודם לכן ישנה סכנה במקרים של אקנה קשה להצטלקות שלא חולפת גם לאחר החלמה ולאחר מספר רב של שנים.

הטיפול באקנה:

במידה והומלץ על טיפול תרופתי(תלוי בחומרת המצב) יש לשלב תכשירים קוסמטיים המתאימים לעור מסוג זה הסובל מאקנה. במידה והמצב אינו חמור כל כך תכשירים קוסמטיים יעזרו לאזן את המצב. חשוב תמיד להקפיד על עור פנים נקי, יש להשתמש בסבון פנים לעור שמן ובעייתי  על בסיס  טבעי המכיל  שמנים צמחיים ושמנים אתרים התורמים מאוד לאקנה כמו , שמן עץ התה, לבנדר וכו'. 

כל אלה בעצם מחטאים ומונעים ואינם גורמים לייבוש העור, לשטוף את הפנים שלוש פעמים ביום ולנגב במגבת נקייה, חשוב להקפיד על מגבת חדשה בכל פעם על מנת שלא לגרום להדבקה. 

אחרי כל שטיפת פנים שכזו בסבון פנים, יש להשתמש במי פנים- המי פנים תורמים ומסייעים במניעת  אקנה ומטרתו לייבש את הפצעים. חשוב כמובן שיהיה מתאים לעור בעייתי ושמן הסובל מאקנה. מה שכן המי פנים לפעמים גם מייבשים את העור עצמו ולא רק את הפצע, לכן חשוב מאוד להשתמש בקרם לחות על בסיס מים לעור שמן. 

יש להקפיד על טיפול זה כל יום. מומלץ בנוסף לשלב פעמיים בשבוע במסכה טיפולית לעור שמן, את המסכה משאירים על עור הפנים כ – 10 דק לייבוש בכדי שתפוג את כל הרעלים והפסולת מהעור, שילוב זה הוא שילוב מנצח והדרך הנכונה להחלמה.

מה אסור לעשות – האזהרות

אקנה בדרגות קשות וחמורות יכולות להותיר צלקות נוראיות, רבים נוהגים לפוצץ את הפצעים בכדי להוציא את החלב שיוצא, אך זו פעולה אסורה בהחלט! מכיוון שזה גורם לחורים וצלקות בעור וקשה מאוד להחזיר את העור לקדמותו. 

מה שמותר ואף אפשר זה רק הוצאות קומודונים לבנים ושחורים באופן מקצועי או שפשוט לאחר המקלחת למרוח  קרם הזנה ולהוציא בעזרת מטליות לחות/מגבונים. 

טיפול יעיל ומתאים, בתכשירים מותאמים, הימנעות מההתעסקות בפצעים כמו לפוצץ אותם וחיטוט, יעזרו מאוד למנוע את ההצטלקות והחורים.

טיפול תרופתי במקרים חמורים

במקרה שהמצב של האקנה חמור מאוד, יש כמובן לפנות לרופא עור לייעוץ ולקבלת טיפול תרופתי. כיום יש טיפול במשחות, כדורים ואנטיביוטיקה. לנשים יומלץ גם שילוב של כדורים הורמונליים כמובן שחשוב לשים מקדם הגנה  SPF50   בכל תקופת הטיפול ולהרבות בשתיית מים.  בין אם זה תרופתי או רק תכשירי קוסמטיקה. כמובן שיש לשלב בין השניים.

דילוג לתוכן